امروز: ۱۳۹۹/۸/۵

 

نکات طلایی درباره تابلو چلنیوم

 

ما میخواهیم به بررسی تحولات صورت گرفته در صنعت تابلوسازی با تولد چلنیوم و پا گذاشتن در کارگاه های تابلوسازی بپردازیم .

در واقع می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم :

تابلو چلنیوم از کجا و چگونه پدیدار شد؟

ایا املای واژه ی چنلیوم درست است یا چلنیوم؟

چرا و چگونه از چلنیوم در تابلوسازی استفاده شد ؟

 

با ساین وان تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

تابلو چلنیوم ,تابلوسازی ,تابلوساز ,تابلو چلنیوم الماسی ,تابلو چلنیوم ستاره ای ,تابلو چلنیوم طلایی

 

تابلو چلنیوم از کجا و چگونه پدیدار شد؟

 

در حدود سال 2000 میلادی یک شرکت اسپانیایی به نام mci اقدام به تولید متریال جدیدی به نام چنلیوم که قبل از آن وجود خارجی نداشت بود نمود. چنلیوم به دلیل داشتن انعطاف لازم در صنایع مختلف ازجمله صنعت تابلوسازی مورد استفاده قرار گرفت. با پدیدارشدن چنلیوم چهره تابلوهای تبلیغاتی دچار تغیرات مثبتی شد و تابلوهای تبلیغاتی روح و جان تازه ای به خود گرفتند . به دنبال استقبال گسترده ای که از چلنیوم در تابلوسازی شد شرکت های دیگری به فکر تولید این متریال نوظهور افتادند به طوری که در چند سال گذشته شاهد برندهای گوناگونی هستیم که هر ساله روانه بازار می شوند. به طور مثال چلنیوم تولید کشور تایوان با نام تجاری آلوباند aluband و چلنیوم تولید کشور چین با نام تجاری آلوشاین alushine

 

ایا املای واژه ی چنلیوم درست است یا چلنیوم؟

 

در واقع با توجه به نامگذاری این متریال جدید که از فلز آلومینیوم ساخته شده و به دلیل منعطف بودن آن به طوری که بعد از پیچیدن این متریال به دور رویه به شکل کانال در میآید نام آن از ترکیب آلومینوم با کلمه کانال در زبان لاتین میباشد یعنی کلمه Aluminium با کلمه channel ترکیب شده و با توجه به واژه چنل در لاتین که به معنی کانال می باشد املای صحیح این کلمه چنلیوم می باشد نه چلنیوم اما در واقع چنلیوم اصطلاح غلطی است که رایج شده و در بین همگان مورد استفاده قرار گرفته

 

 

چرا و چگونه از چلنیوم در تابلوسازی استفاده شد ؟

متریال چلنیوم ، ترکیبی از الیاژ آلومینیوم با دیگر فلزات نرم می باشد در واقع چنلیوم از فرآوردهای فلز آلومینیوم میباشد. به دلیل انعطاف پذیری بالا ، این جنس نوظهور در ساخت حروف برجسته  مورد استفاده قرار گرفت .حروف برجسته از سه قسمت اصلی تشکیل شده است 1- قسمت رویه که معمولا از جنس پلکسی گلس می باشد. 2- قسمت زیرین که معمولا از جنس پی وی سی می باشد 3- قسمت لبه که به دور قسمت رویه که همان پلکسی گلس می باشد پیچیده مشود طبیعی است متریالی که باید به دور پلکسی پیچانده شود میباست منعطف باشد و چلنیوم این قابلیت را از خود به خوبی نشان داد و به تدریج استفاده از این متریال جدید در تابلوسازی رواج یافت.

 

 

مزیت های چلنیوم

 

از مزیت لبه چنلیوم نوار اسفنجی گرد گیری است كه شركت سازنده چلنیوم آنرا به خوبی طراحی و در نظر گرفته است كه جلوی ورود هرگونه گرد و غبار و آب به داخل حروف را میگیرد. از دیگر مزیت های چلنیوم این است که دارای کیفیت بسیار بالا بوده و در برابرنور آفتاب ، گرما و سرما مقاوم بوده و تغییر شکل و رنگ نخواهد داد و از لحاظ زیبایی جلوه خاصی به تابلوها میدهد. لبه چلنیوم دارای یک روكش محافظ نایلونی میباشد كه تا زمان ساخت و نصب حروف بروی قسمت براق خواهد ماند و مانع از خط و خش بروی چلنئوم میشود و در پایان كار توسط نصاب به راحتی جدا میشود، نكته لازم به ذكر این است كه این روكش محافظ بعد از نصب حتماً باید جدا شود در غیر اینصورت پس از چند روز قرار گرفتن در برابر نور آفتاب دیگر از چلنیوم جدا نخواهد شد.

 

 

طرح های ارائه شده تابلو چلنیوم

 

بعد از مدتی ازساخت تابلوهای چلنیوم و جایگزینی این نوع از تابلوها به جای تابلوهای فلکسی فیس و به نوعی همه گیر شدن تابلوهای چلنیوم دیگر ان جذابیت روزهای اول به چشم نمی امد همین دلیل کافی بود که هم شرکت های تولید کننده رول چلنیوم وهم تابلوسازی ها به فکر دادن ایده و طرحهای متنوع در ساخت تابلوهای چلنیوم بیافتند.همین شد که هر روز اسمهایی جدید و تازه و حتی عجیب شنیده و خوانده میشد اسهمای مثل تابلو هل ، تابلو لانه زنبوری ، تابلو ستارهای ، تابلو الماسی ، تابلو ساید لایت ، تابلو لبه پانچ و...

دلیل این همه اسمهای گوناگون چه بود خب در واقع یک ایده و طرح با چند نام متفاوت که باعث سردر گمی مشتریان شده بود در بازار تابلوسازی رایج شده بود. طرح و ایده تازه این بود مشبک کاری بر رویه لبه چلنیوم یعنی ایجاد روزنه و سوراخهای کوچک بر روی متریال چلنیوم که نور داخل حروف از کناره حروف ساطع و منتشر میشد که باعث جذابیت بیشتر تابلو چلنیوم میشد همین ایده با نامهای متفاوتی که ذکر شد از سوی تابلوسازی ها روانه بازارشد وبعد از گذشت مدتی گویا این گونه تابلوها حالا به نام ساید لایت معروف شده اند البته همین ایده نیز برروی قسمت رویه حروف که معمولا از جنس پلگسی گلس ساخته میشوند اجرا میشود نور داخل حروف از داخل تابلو به چشم بیننده ساطع می گردد که این نور ملایم در عین حال چشمک زن جلب توجه مینماید و هنوز با دو نام چلنیوم ستاره ای و چلنیوم الماسی به مشتریان معرفی میشوند.

 

0تابلو چلنیوم ,تابلوسازی ,تابلوساز ,تابلو چلنیوم الماسی ,تابلو چلنیوم ستاره ای ,تابلو چلنیوم طلایی

1تابلو چلنیوم ,تابلوسازی ,تابلوساز ,تابلو چلنیوم الماسی ,تابلو چلنیوم ستاره ای ,تابلو چلنیوم طلایی

 

رنگ لبه چلنیوم طلایی

 

لبه چلنیوم در رنگ های مختلفی از جمله چلنیوم طلایی  چلنیوم نقره ای چلنیوم مشکی قرمز و دیگر رنگها ساخته ودر بازار موجود می باشد. در واقع رنگ لبه چلنیوم نیز در نامگذاری تابلو چلنیوم نقش ایفا میکند به طور مثال تابلو حروف برجسته ای که نوشته های ان از لبه چلنیوم طلایی رنگ ساخته میشوند به آنها تابلو چلنیوم طلایی اطلاق میشود.

 

2تابلو چلنیوم ,تابلوسازی ,تابلوساز ,تابلو چلنیوم الماسی ,تابلو چلنیوم ستاره ای ,تابلو چلنیوم طلایی

 

 

 

تابلو چلنیوم چیست و چگونه ساخته می شود ؟

 

 درابتدا باید بگویم کلمه چلنیوم همان ( channelium )  ترکیبی از channel + aluminium است.

تاریخچه چلنیوم:

 

 Channel به معنی کانال و یا جسمی u شکل میباشد و چون حروف فارسی ، لاتین ویا اشکال بعد از چسباندن  نوارلبه به کنارها شکل u مانند میگیرند ، در زبان لاتین از channel استفاده میشود و بدلیل اینکه جنس لبه این حروف آلومینیوم میباشد ترکیب این دو کلمه را channelium نام گذاشتند و در زبان فارسی عامیانه در کشور ما اصطلاحا چلنیوم گفته میشود.

 

 گفته میشود در سال ۲۰۰۰ میلادی شرکت   mciواقع در کشور اسپانیا ( spania) برای اولین بار توانست با استفاده از آلیاژ آلومینیوم و در طی مراحل فرآوری آن را به شکل ورق هایی با سطح آیینه در بیاورد ، به گونه ای که در ظاهر مانند فلز استیل به نظر میرسد .

 

 این محصول  دارای کیفیت بسیار بالا بوده و  در برابرنور آفتاب ، گرما و سرما مقاوم بوده

 

و تغییر شکل و رنگ نخواهد داد و از لحاظ زیبایی جلوه خاصی به تابلوها میدهد.

 

 یکی دیگر از محاسن لبه چلنیوم نوار اسفنجی گرد گیر میباشد

 

که شرکت سازنده آنرا به خوبی طراحی و در نظر گرفته است

 

که مانع ورود گرد و غبار و آب به داخل حروف میشود.

 

 لبه چلنیوم دارای یک روکش محافظ نایلونی میباشد که تا زمان ساخت و نصب حروف بروی قسمت براق خواهد ماند

 

و مانع از خط و خش بروی چلنیوم میشود و در پایان کار توسط نصاب به راحتی جدا میشود.

 

نکته لازم به ذکر این است که این روکش محافظ بعد از نصب حتما باید جدا شود

 

در غیر اینصورت پس از چند روز قرار گرفتن در برابر نور آفتاب دیگر از چلنیوم جدا نخواهد شد.

 

تابلو چلنیوم چیست و چگونه طراحی می شود ؟

 

شرکت mci نام این محصول خود را با مارک آلوراپید ( alurapid) وارد بازار نمود که در کشور ما نیز این محصول موجود میباشد و قیمت آن نیز گرانتر از دیگر محصولات مشابه میباشد ، یکی از راه های تشخیص این محصول حک شدن نام برند این محصول (alurapid) و همچنین ( made in spania  ) در داخل لبه چلنیوم  میباشد.

 

چلنیوم در سایزهای ۷و۹و۱۱ سانتیمتر با رنگهای جیوه ای (نقره ای ) ،میرور(طلایی) و مشکی در بازار موجود میباشد.

 

بعد از اسپانیا کشور تایوان نیز از این ابتکار بی نصیب نماند و مشابه این محصول را بانام تجاری آلوباند ( aluband) تولید و روانه بازار نمود که این برند نیز در نوع خود مرغوب میباشد.

 

به تبع بعد از تایوان کشور چین در تولید مشابه این محصول از تمامی رقبا حتی کشور سازنده اصلی یعنی اسپانیا پیشی گرفت و چلنیوم های مختلفی  با انواع  مارک ها روانه بازار نمود که برخی از آنها عبارتند از  آلوشاین (alushine) ،آلوتیپ alutape))، سهند(sahand) و غیره  که امروزه در کشور ما بسیار فراوان یافت میشود.

 

 متاسفانه  بین جنس چینی  و اصلی آن  تفاوت های چشم گیری وجود دارد.

 

لبه چلنیوم های اصلی ضخیم  می باشد و حروف ساخته شده بعد از ساخت از استحکام خوبی برخوردار میشود مخصوصا حروف های درشت و بزرگ ، به همین دلیل است که تابلوسازهای با تجربه برای ساخت حروف بزرگ حتما از لبه های اصلی استفاده می نمایند.

 

رنگ لبه های چلنیوم اصلی در برابر نور آفتاب و تغییرات جوی در طی سالیان ثابت بوده

 

و تغییر رنگ نداده و همیشه براق خواهد بود.

 

 ولی لبه های چینی نازک میباشد و این نازکی در بعضی از مارک ها به حدی میباشد

 

که با کوچکترین فشار تغییر حالت میدهند و یا  سوراخ میشوند،

 

در عوض برای سازنده حروف، کار کردن با آن بسیار آسان میباشد

 

واز این لبه ها  برای ساخت حروف های کوچک میتوان استفاده کرد.

 

یک نوع از چلنیوم بنام لترمکس ( lettermax ) نیز در بازار موجود میباشد که فرق آن با دیگر لبه ها اینست که در بر روی لبه حدود ۱ سانتیمتر فضایی تعبیه شده که علاوه بر سطح حروف از این قسمت نیز نور دیده میشود و یک زیبایی خاصی به حروف لترمکس می دهد.

 

 

3تابلو چلنیوم ,تابلوسازی ,تابلوساز ,تابلو چلنیوم الماسی ,تابلو چلنیوم ستاره ای ,تابلو چلنیوم طلایی

 

مراحل ساخت تابلو چلنیوم

 

 در اینجا میخواهم به ساختار فیزیکی حروف چلنیوم اشاره کنم.

 

زمانی که حروف یک تابلو در برنامه کرل دراو (coreldrow) و یا اتو کد (autocad)از لحاظ فونت ،سایز و یا ضخامت طراحی شد ،

 

طرح مورد نظر بروی جنس پلکسی گلس (plexi glass)  که دارای رنگهای مختلف میباشد لیزر میشود.

 

(در قسمت تابلو های پلکسی plexi  در باره این متریال توضیح داده شده است)

 

پس از اینکه طرح مورد نظر توسط دستگاه لیزر شد نوبت به چسباندن لبه چلنیوم به پلگسی می رسد.

 

 در تابلوسازی هایی که از دستگاه چلنیوم ساز استفاده میکنند

 

مراحل خم کردن ، قوس وشیار بروی لبه چلنیوم توسط دستگاه بصورت کامپیوتری طبق فایل طراحی شده

 

انجام میپذیرد که خالی از اشکال هم نیست ،چون این دستگاه توسط اروپایی ها برای فونت لاتین طراحی و ساخته شده نه برای فونت فارسی ،به همین دلیل در بعضی از موارد اشکالاتی وجود دارد،حتی میتوان گفت که بعضی از این دستگاه ها در طی مراحل ساخت بر روی لبه چلنیوم خط و خش نیز ایجاد میکنند.

 

 در تابلوسازی هایی که  مجهز به این دستگاه ها نمی باشند

 

مراحلی خم کردن قوس و شیارها توسط استاد کار ماهر انجام میگیرد.

 

 پس از آماده شدن لبه حروف و لبه چلنیوم آن را بروی میز آهنی با آهنربا های مخصوص ثابت و جذب یکدیگر میکنند

 

و با چسب ۱۲۳ و اسپری لبه چلنیوم را به پلکسی میچسبانند.

 

 پس از ساخت حروف چلنیوم نوبت به زیر سازی این حروف میرسد

 

که برای اینکار از ورقهای  پی وی سی pvc  با ضخامت  ۸ و ۱۰ میلیمتر استفاده میشود

 

که ابعاد این ورق ۱۲۰-  ۲۴۰ سانتیمتر میباشد .

 

 این ورقها در مقابل آب ، آفتاب ،گرما و سرما مقاوم بوده و تغییر حالت نخواهد داد

 

و به همین منظور جهت زیرسازی حروف چلنبوم بسیار کاربرد دارد.

 

حروف چلنیوم ساخته  شده بروی ورق پی وی سی قرار گرفته

 

و دور آنرا خط کشی مینمایند و توسط اره برقی برش خورده به نحوی که در داخل چلنیوم زیر نوار گردگیر براحتی قرار بگیرد .

 

 سپس میرسیم به قسمت روشنایی داخل چلنیوم که از اس ام دی smd استفاده میشود که در اینجا یک توضیح کاملی در این رابطه خواهم داد.

 

 تا قبل از دهه هشتاد در کشور ما لامپ های نئون بصورت فراوان پشت شیشه  مغازه ها، فروشگاهها و یا داخل حروف نئون پلاستیک استفاده میشد که درعین نور زیاد و زیبایی و جلب توجه ، بسیار ترد و شکننده بودند و با کوچکترین ضربه شکسته و گاز آن خالی میشد.

 

لامپ های نئون از ترانس های هسته ای با ولتاژ های بالا تغذیه میکردند

 

که معمولا بر اثر شوک دادن قسمت الکترود به بدنه نئون و یا فلزات اطراف باعث شکستن خود لامپ میشد

 

و یا در زمان بارندگی و یا تماس با آب بازهم باعث شوک دادن و اتصالی  در قسمت الکترود میشد

 

و در کل اگر داخل حروف نئون پلاستیک استفاده میشد بسیار مشکل ساز بوده

 

و مدام باید مورد  سرویس و تعمیرات  انجام میگرفت  و در بعضی موارد این اتصالی ها باعث اتش سوزی نیز میشد.

 

 در دهه هشتاد  لامپ های ال ای دی وارد صنعت تبلیغات و مخصوصا  تابلوسازی شدند

 

که گفته میشد ساخت کشور کره ،تایوان و چین است که بنده  احساس میکنم  عمدتا کشور چین در این زمینه طبق معمول پیشتاز بوده و در کل شروع خوبی دراین  زمینه بود.

 

 ال ای دی های شاخه ای  جای لامپ های نئون  داخل حروف پلاستیک را گرفت ،

 

در ابتدا این ال ای دی  های شاخه ای  به ظاهر بهتر از لامپ نئون به نظر میرسیدند ،

 

ول خالی از اشکال هم  نبودند چون هم ضد آب نبودند و هم بروی پلکسی حروف نقاط نورانی پر رنگ ایجاد میکردند .

 

لامپ های اس ام دی smd  موجود در بازار دارای نمونه های کره ای نیز میباشند

 

که دارای کیفیت بالا و در عین حال قیمت بالاتری میباشند.

 

 لازم بذکر است که منبع تغذیه اس ام دی ها ترانس های ۱۲ ولت بوده و مصرف آنها به مراتب کمتر از ترانس های هسته ای با ولتاژ بالا میباشد و به همین دلیل اگرصحیح سیم کشی و تقسیم آمپر شود دیگر مشکل حرارت ،اتصالی و سوختن نخواهد داشت ،در پایان نحوه سیم کشی و تقسیم جریان را برای همکاران توضیح خواهم داد.

 

 پس از آنکه پی وی سی حروف چلنیوم برش خورد نوبت به چسباندن  لامپ های اس ام دی میرسد . ابتدا سطح روی پی وی وسی باید کاملا تمیز و پاک شود سپس محافظ چسب پشت اس ام دی ها را جدا کرده و لامپ ها را کنار یکدیگر با فواصل بین ۳ ال ۴ سانت چسبانده تا جایی که تمام سطح pvc را پوشش دهد.

 

 چنانچه فواصل بین smd ها بیشتر از حد معمول شود پس از نصب خواهیم دید

 

که حروف چلنیوم دارای نقاط تاریک و کم رنگ خواهد شد.

 

 در اینجا حروف چلنیوم آماده نصب میباشد

 

و باید توسط یک نیروی ماهر و با تجربه بروی سطح کامپوزیت و یا هر جای دیگر نصب گردد.

 

 

4تابلو چلنیوم ,تابلوسازی ,تابلوساز ,تابلو چلنیوم الماسی ,تابلو چلنیوم ستاره ای ,تابلو چلنیوم طلایی

 

مراحل نصب حروف چلنیوم

 

 ابتدا یک پلات  در ابعاد واقعی از متن حروف چلنیوم طبق طرح اولبه تهیه و آن را روی محل مورد نظر نصب کرده سپس pvc  چلنیوم را روی طرح قرار داده و با پیچ در جای خود محکم  کرده ، پس از نصب تمام پی و سی ها سیم لامپ های اس ام دی را با سوراخ کردن محل های لازم به پشت کار منتقل کرده و مراحل تقسیم جریان  انجام میشود ،

 

لازم بذکر است که لامپ های smd

 

دارای مثبت و منفی بوده و باید تمام سیم های مثبت با هم و سیم های منفی باهم سری شوند ،

 

در کل پس از تست  روشنایی ، چلنیوم حروف بروی  pvc  قرار گرفته و با پیچ های کوچک بهم متصل میشوند.

 

 

 

چگونگی سیم کشی و تقسیم جریان لامپ های اس ام دی ( smd)

 

 تابلوسازی اندیشه آفتاب در طی ۱۵ سال تجربه و نصب حروف از یک روش بسیار ساده استفاده نموده

 

که این روش در طی سالها جواب داده و تاکنون موردی مشاهده نشده

 

که در آن سیم کشی و یا ترانس دچار مشکل و آسیب شده باشد

 

و دوستان نیز میتوانند از این روش استفاده نمایند.

 

 باید در زمان سیم کشی تعداد smd ها را به دسته های ۳۰ ال ۴۰ تایی تقسیم کرد و هر سیم را با نظر گرفتن مثبت ومنفی رنگها جداگانه به منبع تغذیه وصل کرد در این روش جریان بطور مساوی در تمام سطح حروف تقسم میگردد و هرگز نباید جریان را به ابتدای  یک دسته smd  وصل کرد بلکه باید به وسط بک دسته ۴۰ تایی وصل کرد، و اگر تعداد smd ها زیاد است باید اینکار را تکرار کرد

 

و سیم هایی را که از وسط دسته های ۴۰ تایی آمده

 

با نظر گرفتن مثبت و منفی با هم سری کرده و به منبع تغدیه وصل کرد .

 

 ترانس های ۳۰۰ وات معمولا ۳۳۰ الی ۳۵۰ عدد smd  و ۴۰۰ وات بین ۴۳۰ الی ۴۵۰ عدد smd  را روشن مینماید.

 

 ترانس۵/۱۲ آمپر بین ۱۲۰ال ۱۵۰ عدد smd  و ۳/۸  بین ۹۰ ال ۱۰۰ عددsmd   و ۵آمپر ۶۰ عدد  smdرا روشن  خواهد کرد و هرگز نباید بیشتر از این تعداد را به ترانس وصل نمود ،

 

شاید در ابتدا و روزهای اول ظاهرا مشکلی پیش نیاید

 

ولی در طول چند هفته باعث فشار بر روی ترانس و سوختن آن  میگردد.

 

تابلو چلنیوم ,تابلوسازی ,تابلوساز ,تابلو چلنیوم الماسی ,تابلو چلنیوم ستاره ای ,تابلو چلنیوم طلایی5تابلو چلنیوم ,تابلوسازی ,تابلوساز ,تابلو چلنیوم الماسی ,تابلو چلنیوم ستاره ای ,تابلو چلنیوم طلایی6تابلو چلنیوم ,تابلوسازی ,تابلوساز ,تابلو چلنیوم الماسی ,تابلو چلنیوم ستاره ای ,تابلو چلنیوم طلایی7