امروز: ۱۳۹۹/۵/۲۲

 

تابلوسازی ,تابلو چلنیوم ,تابلو استیل ,تابلو برجسته 1

 

تابلوسازی را چگونه شروع کنیم


تا همین چند وقت قبل، بیشتر اصناف و فروشگاه‌ها ، با پارچه نویسی یا بنر یا حتی نصب کاغذ نوشته روی در ورودی، خود را معرفی می‌کردند و مشتریان و رهگذران رامتوجه محصولات و شرایط فروش ویژه خود می‌کردند.

 اما اکنون این متدها رو به منسوخ شدن است؛ تابلوهای پارچه‌ای یا چاپی به سرعت جای خود را به تابلوهای نئون و حالا ال‌ای دی ثابت و متحرک و تلویزیون شهری می‌دهد. این تغییرات فناوری، کسب و کارهای نو و تازه ای  هم ایجاد کرده است؛ تابلوسازهای قدیمی با پارچه و رنگ و قلم و یا با آهن و آلومینیوم و ... سروکار داشتند و حالا با مدار و ال‌ای دی و برد کنترل و لیزر.
صنعت و شغل تابلوسازی و خدمات تابلو سازی اثر مهمی که نقش و طرح های آن با گرافیک محیطی دارد تابلو سازی را که می توان این رابطه را در زیباسازی شهرها و تبلیغات برای همه دید نباید از یاد برد.

 


 

1-چه محصولاتی برای چه کسانی؟

انواع تابلو برای اصناف و واحدهای تجاری و ادارات

قبل از هر کاری باید انواع تابلوها را بشناسید. تابلوهای ثابت، همان‌هایی هستند که یک متن یا اسم را با رشته‌ای از ال‌ای دی نوشته و روی در نصب می‌کنند. تابلوهای روان هم صفحاتی هستند که متون روی آن درج می‌شوند و قابل تغییر است. چنلیوم (ترکیب کانال یا channel و آلومینیوم) نیز معمولا در سردرها استفاده می‌شود و حروف برجسته آلومینیومی است که زیر آن از قطعات نورانی استفاده می‌شود. البته اگر وارد این حوزه شدید می‌توانید بعد از یادگرفتن چم و خم کار و اخذ مجوزهای مربوط به هر محصول، به عرضه محصولات دیگری مثل تلویزیون شهری و تابلو فلکسی و تابلو بنر و بیلبورد تبلیغاتی و ساخت تندیس و انواع پلاک هم فکر کنید، اما گام به گام و با رعایت اصول حرفه ای.

 

 2تابلوسازی ,تابلو چلنیوم ,تابلو استیل ,تابلو برجسته

 


 

2- از کجا شروع کنم؟

گام اول؛ آموزش حرفه‌ای و یک مجوز 900 هزار تومانی

این کسب و کار کاملا تخصصی و حرفه‌ای است. اگر تحصیلکرده برق یا دوره‌های مرتبط فنی و حرفه‌ای نیستید اما به این حوزه علاقه مندید، برای آموزش مهارت‌های کافی باید وقت بیشتری بگذارید. ضمن اینکه تحصیلکرده‌های رشته‌های مرتبط هم مهارت‌های بسیاری را باید در عمل با شاگردی یا گذراندن دوره‌های فنی و حرفه‌ای بیاموزند. این ابتدای راه است. بعد از کسب آموزش‌ها  و مهارت‌های لازم می‌توانید به اتحادیه مراجعه کنید. اتحادیه از شما آزمون می‌گیرد و چنانچه بتوانید از 100 نمره حداقل 75 بگیرید مراحل صدور پروانه شروع می‌شود. آنگونه که ذکاوت، عضو هیئت مدیره اتحادیه تابلوسازان مشهد به خراسان می‌گوید، این فرآیند شامل استعلاماتی از دارایی، فنی و حرفه‌ای و اماکن (عدم اعتیاد و عدم سوءپیشینه) حدود 900 هزار تومان هزینه می‌برد.

 

 

3تابلوسازی ,تابلو چلنیوم ,تابلو استیل ,تابلو برجسته

 

 


 

3-تجهیزات لازم چیست؟

از شروع 20 میلیونی تا توسعه میلیاردی

بعد از اخذ مجوز وابسته به حوزه فعالیت ، هزینه‌های مختلفی در پیش دارید. اما به طور کلی برای ساخت انواع تابلوها باید؛ دریل، سنگ فرز، دستگاه برش و جوش، کامپیوتر، ابزارآلات برقی و لحیم کاری و ابزارآلات اولیه کارگاهی مثل میزکار و آچارها را فراهم کنید. سیدهادی جعفری از فعالان این حوزه، سرمایه لازم برای تجهیز اولیه کارگاه تابلوسازی را حدود 20 میلیون تومان ارزیابی می‌کند. البته این حوزه با تغییرات تکنولوژیک بسیار رو به رو است. شما بعد از ورود به این حوزه می‌توانید برای توسعه کسب و کار خود انواع تجهیزات مثل دستگاه چاپ فلکس و دستگاه لیزر را با قیمت‌های 50 و 25 میلیون تومان تا چند صد میلیون تومان برای هر کدام (برای دستگاه‌های پیشرفته تر یا با ظرفیت بیشتر) بخرید. نیاز به فضای کارگاهی حدودا 25 مترمربعی هم دارید که باید اجاره آن را در نظر بگیرید.

 


 

4-چقدر و چگونه بفروشیم ؟

حرفه‌ای کار کنید و با سود معقول بفروشید

در گام بعد اگر به روش بازاریابی قوی هم نیندیشید در بازار رقابت، بیکار و بی پروژه خواهید ماند. به منظور بازاریابی، اگر مسیر منطقی آموزش حرفه‌ای و کسب مجوز را طی کنید و کارهای کیفی و خدمات پس از فروش ارائه کنید، می‌توانید در بازار بمانید. با در نظرگرفتن حاشیه سود معقول، می‌توانید یک تابلو ال‌ای دی ثابت 1 متری را وابسته به کیفیت قطعات و ال‌ای دی‌ها ، 55 تا 100 هزار تومان بفروشید. ذکاوت عضو هیئت مدیره اتحادیه مربوطه، در این رابطه تاکید می‌کند که حاشیه سود کار حدودا 20 تا 30 درصد است و بعضا کمتر. به گفته وی قدیمی‌ها  که برند شده اند مشتری خیالش از کار آن‌ها  راحت است، حاشیه سود بالاتری هم در نظر می‌گیرند اما تازه واردها باید هم خوب و حرفه‌ای کار کنند و هم صبر و حوصله داشته باشند.

دنبال میان برهای وقت تلف کن نروید

اتحادیه: نه "سیار" بزنید، نه "سیار" بخرید!

ممکن است برخی به این فکر کنند که می‌توانند در خانه و بدون مجوز با هزینه کم کار را شروع کرده و به مرور مهارت‌های لازم را بیاموزند. این کار نه تنها میانبر نیست بلکه ممکن است وقت شما را هم تلف کند. ذکاوت که اینگونه واحدها را سیار می‌نامد، تاکید می‌کند که در صورت شناسایی آنها به سرعت گزارش داده شده و پلمب می‌شوند و بعد از آن در صورت تمایل به ادامه باید حتما مجوز بگیرند. ضمن اینکه با توجه به تجهیزات برقی به کاررفته در این محصولات، ممکن است زیان‌های بسیاری به مشتری و خودشان بزنند. او به مواردی اشاره می‌کند که تابلوی نصب شده، به خاطر جوشکاری و نصب ضعیف، به یکباره افتاده و جان بسیاری را به خطر انداخته است. به همین خاطر به مردم توصیه می‌کند که به خاطر چندهزار تومان قیمت کمتر، کار خود را به سیارهای خطرناک واگذار نکنند.

پیشنهادات یک باتجربه به تازه کارها

تابلوسازی آمیزه‌ای از هنر و تجربه و تخصص و سلیقه است؛ عجله نکنید

یکی از فعالان با تجربه این حوزه به ما درباره وضعیت بازار و امکان ورود واحد جدید اینگونه می‌گوید: وضعیت بازار خوب است ولی به عقیده بنده وضعیت بازار هیچ ارتباطی به شغل ما ندارد  و  رونق کسب و کار ما بستگی به فعالیت خود شخص و تجربه  ایشان دارد. مدیر موسسه اندیشه آفتاب، ورود به این حوزه را به جوانان توصیه می‌کند و می‌گوید: چون شغل تابلوسازی بر اساس تجربه و تخصص و هنر و سلیقه است نباید عجله کرد و در کمال صبر و حوصله چند سال تجربه کسب کرد. به اعتقاد او در این حرفه باید به روز بود و جدی ترین رقیب را پیشرفت تکنولوژی می‌داند که البته یک فرصت هم هست. او خودش و موسسه اش را مثال می‌زند که تکنولوژی‌های جدید را با هنر و سلیقه آمیخته و محصولات جدید و به روز و با حاشیه سود بیشتر روانه بازار کرده است
 

تابلوسازی یکی از صنعت‌های مهم

تابلوسازی یکی از صنعت‌های مهم در دنیا به شمار می‌رود. در واقع تابلو یک نوع ارتباط بصری میان مردم است که از زمانهای بسیار دور این نوع راه ارتباطی در میان عموم مرسوم بوده است و امروزه از تابلو به عناوین مختلف مانند تابلوهای تبلیغاتی، تابلوهای راهنما، جاده‌ای و ... استفاده می‌شود. مسلما ساخت تابلو نیازمند تجربه و اطلاعات مورد نیاز مربوط به صنف تابلوسازی را خواهد داشت. عموما تابلو‌های تبلیغاتی در کارگاه‌های تابلوسازی توسط تابلو‌سازها ساخته می‌شوند. تابلو در زمان‌های گذشته به شکل علامت و حک کردن روی سنگ‌ها ساخته می‌شد. حک کردن علامات روی سنگ‌ها توسط افرادی متخصص صورت می‌گرفت و در واقع این افراد برای امرار معاش خود مشغول به این کار بودند که امروزه و متناسب با گذر زمان این نوع فعالیت تابلوسازی نام گرفته است.

تابلوسازی یکی از صنوف خدماتی است که راه اندازی هر کسب و کاری نیازمند به همکاری با تابلوسازی‌ها است. در واقع می‌توان گفت که تابلو یکی از اصلی‌ترین راه‌های ارتباطی و جذب مشتری جهت ارائه خدمات کسب و کار است. برای تبلیغات موثر و مفید باید عوامل مهمی‌ را در نظر داشت. با توجه به اینکه تابلوهای تبلیغاتی متنوعی در کارگاه‌های تابلوسازی طراحی و ساخته می‌شوند، بهتر است تابلو متناسب با شغل مورد نظر از نظر جذب مشتری انتخاب شود. به عنوان مثال نوع فونت، رنگ و نور پردازی تابلو مغازه فست فود با تابلو بانک‌ها، تابلو شرکت‌ها و دیگر ارگان‌های دولتی کاملا متفاوت است و قطعا یک گروه تابلوسازی مجرب کاملا به این امر مهم آگاه خواهد بود.

برای راه اندازی یک کارگاه تابلوسازی علاوه بر تجربه‌ی کاری و استخدام نیروی انسانی مجرب نیاز به سرمایه‌گذاری و خرید ابزارها و دستگاه‌های متنوع با کارایی‌های متفاوت مانند دستگاه لیزر، دستگاه CNC، دستگاه حروف ساز چنلیوم، دستگاه حروف ساز وکیوم و ... است. تابلو‌های حروف برجسته، تابلو چنلیوم، تابلو نئون پلاستیک، تابلو استیل، تابلو استیل رینگی، تابلو فلزی، تابلو ال ای دی روان، تابلو برجسته نور اندریک، تلویزیون شهری، تابلو ال ای دی ثابت، تابلو نئون، تابلو لایت باکس، تابلو منو دیجیتال قیمت، تابلو پیکسلی، تابلو فلکسی فیس، تابلو کامپوزیت، تابلو ترمووود و بسیاری از تابلو‌های متنوع دیگر از خدمات کارگاه‌های تابلوسازی به شمار می‌روند که با توجه به نوع فعالیت و شغل مورد نظر طراحی و ساخته می‌شود. در آخر باید گفت که هنر تابلوسازی با توجه به تنوع رنگ‌ها، طرح‌ها و نور پردازی‌ها هیچ حد مرزی نخواهد داشت و گروه‌های با تجربه تابلوسازی قادرند با در نظر داشتن عناوین ذکر شده تابلوهای تبلیغاتی گوناگونی را طراحی و تولید کنند.


حرفه‌ی تابلوسازی ابزاری کاربردی در جهت بازاریابی و کسب در آمد اصناف مختلف به شمار می رود. تابلوهای روان، تابلو چلنیوم، تابلو استیل و موارد مشابه بخشی از خدمات صنعت تابلوسازی هستند.

 

تابلوسازی ,تابلو چلنیوم ,تابلو استیل ,تابلو برجسته